Новини

Штучний інтелект ніколи не зможе взяти до уваги особливості морально-етичного компонента під час розгляду судової справи: голова ВРП Усик

Голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик на засіданні круглого столу, який присвячено презентації Висновку № 26 (2023) Консультативної ради європейських суддів «Рухаючись вперед: використання допоміжних технологій у судочинстві», зауважив, що такі застереження висловлювали також судді Європейської мережі рад правосуддя.

Про це повідомляє Судова влада.

У Висновку висвітлюються потенційні переваги використання технології у судовій системі, а також виклики та небезпеки для незалежності судової влади. Сфера дії Висновку обмежується використанням конкретних форм сучасних технологій, включаючи застосування штучного інтелекту для допомоги правосуддю, які можуть застосовуватися судовими органами.

Учасники заходу, серед яких представники судової, законодавчої та виконавчої влади, науковці і громадськість, обговорили виклики цифровізації судової влади в Україні і дотримання в цьому контексті стандартів Ради Європи у сфері правосуддя.

Голова ВРП Григорій Усик зазначив, що консультативний висновок стане допоміжним у процесі реформування і наближення національної судової системи до європейських стандартів у частині застосування цифрових технологій.

Такі технології мають бути інструментом покращення, першочергово адміністрування, ефективності судочинства, який включає доступ громадян до правосуддя, забезпечення прозорого і відкритого судового процесу, і це, безумовно, стосується також підвищення якості судових рішень.

Звертаючи увагу на виклики, пов’язані із застосуванням штучного інтелекту в частині мотивування судових рішень, Григорій Усик сказав:

«Можна швидко і ефективно знайти відповіді на запитання щодо застосування матеріального і процесуального права, утім штучний інтелект ніколи не може взяти до уваги особливості морально-етичних компонентів під час розгляду судової справи. Впровадження штучного інтелекту в роботу судді має бути поступовим».

Григорій Усик розповів, що під час участі у роботі Генеральної асамблеї Європейської мережі рад правосуддя як спостерігач відзначив, що застосування інформаційних технологій в українському судочинстві іноді ширше, ніж в деяких провідних європейських державах, що є позитивним. Зокрема, не в усіх країнах є аналог Єдиного державного реєстру судових рішень, а також не завжди в інших країнах застосовується авторозподіл судових справ між суддями. В Україні запровадженню таких систем сприяв запит суспільства і міжнародних партнерів для забезпечення відкритості і прозорості діяльності судів.

Григорій Усик зазначив, що однією з вимог Європейської Комісії в межах переговорного процесу щодо вступу України до ЄС одним з етапів є коректне запровадження роботи Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи,над чим спільно працюють і органи судової влади, і законодавець, усвідомлюючи виклики, які постали перед судової владою.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *