Новини

Як зорієнтуватися в розмаїтті нормативних документів у сфері безпеки дорожнього руху? – адвокат Антон Кравченко

Під час заходу з підвищення кваліфікації на тему «Захист водія за КУпАП: основні норми та способи», що відбувся на платформі Вищої школи адвокатури НААУ, адвокат Антон Кравченко обговорив з учасниками питання про:

історію розвитку Правил дорожнього руху (ПДР);ієрархію нормативно-правових документів у сфері БДР;різновиди та розміри адміністративних стягнень;поширені міфи та порушення ключових учасників процесу на різних його стадіях;законні способи захисту інтересів водія.

На початку заходу лектор наголосив, що перед виїздом водіям варто нагадати про:

обов’язок мати поліс обов’язкового страхування та вимоги закону до нього;можливість добровільного збільшення ліміту страхового покриття;неочевидну різницю понять «безпечна швидкість» та «максимально дозволена швидкість»;небезпеку розрахунку на дозволені у КУпАП швидкісні «зазори», які можуть запобігти хіба що адміністративному штрафу, але тільки якщо не було події дорожньо-транспортної пригоди (ДТП);ризики настання не тільки адміністративної, але й цивільної та кримінальної відповідальності у разі ДТП.

Підкреслив Антон Кравченко, що наразі актуальною до остаточного рішення КСУ залишається проблема статті 14-2 КУпАП, яка за своїм змістом замінила майже тотожну норму ст. 14-1 КУпАП про адміністративну відповідальність, яке вже було визнано неконституційним від 22.12.2010 № 23-рп/2010р.

Внаслідок цього фактично непричетна до правопорушення особа (власник автомобіля, керівник юридичної особи) може притягатися за діяння, вчинені іншими особами-водіями.

При цьому:

можуть порушуватися конституційні принципи індивідуалізації юридичної відповідальності та правової (юридичної) визначеності;суди загальної та адміністративної юрисдикції рідко скасовують постанови патрульних поліцейських за правопорушення, зафіксовані в режимі автоматичної фіксації (які досі передбачають обов’язкове подальше підписання посадовою особою кожної такої постанови).

Нечисленні підстави, які все ж застосовують суди при скасуванні таких постанов було також висвітлено у заході.

Неабиякі розбіжності виникають і в разі зупинки транспортних засобів на вимогу патрульних поліцейських, оскільки:

підстави такої зупинки та подальші дії повинні строго відповідати закону;ПДР затверджені підзаконним нормативним актом, але досі не відображають повною мірою усіх положень законів, які мають вищу юридичну силу.

Це може мати місце щодо:

законності підстав перевірки наявності поліса страхування;вимоги пред’явлення інших документів водія без попереднього надання йому доказів вчиненого ним порушення;виконання водієм, пасажиром після зупинки своїх обов’язків;порушення права на правничу допомогу;

проведенні розглядів справ про адміністративні правопорушення «на місці», а не за місцем їх вчинення;об’єктивності підстав адміністративного затримання водія;наявних рішень судів, які хоча і є обов’язковими до врахування судами нижчих інстанцій, але досі можуть не братися до уваги при розглядах справ «на дорозі».

Докази захисту водія лектор умовно поділив на такі групи:

документи (у тому числі – висновки експерта);пояснення (показання);електронні.

Наприклад, спростовувати наявність несправності транспортного засобу перед його виїздом можуть у сукупності з іншими доказами: фотознімки; відеозаписи; свідки; документи щодо проведеного технічного огляду (ремонту); відомості від виробника або навіть записи бортового комп’ютера.

У разі оформлення ДТП та виконання обов’язкових вимог сучасні інформаційні технології та розвиток зв’язку надають можливість бажаючим самостійного оформлення Європротоколу як у паперовій формі, так і дистанційно.

За інформацією із сайту МТСБУ для цього необхідне виконання усіх таких умов:

немає травмованих або загиблих;водії не вживали алкоголь або наркотичні речовини;водії мають при собі поліси ОСЦПВ;водії дійшли згоди щодо обставин ДТП та винуватості;усі водії мають при собі справні мобільні телефони для проходження авторизації;автомобілі без причепів.

У разі ж надходження виклику, закон не передбачає відмови патрульного поліцейського в оформленні звичного паперового протоколу про адміністративне правопорушення за бажанням учасника події.

Ознайомчий відеоролик МТСБУ про дистанційне оформлення Європротоколу.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *