Новини

Адвокат Ліфлянчик прогнозує, що людей перестануть ловити на вулицях, отримання УБД стане автоматичним, але зростуть ризики шахрайства

Працівники територіальних центрів комплектування отримали доступ до більшості державних електронних реєстрів України. Це дозволить їм збирати інформацію про громадян просто з робочого місця – не організовуючи рейди по містам можливого перебування військовозобов’язаних. З одного боку, це спрощує роботу військових та вносить спокій у життя громадян. З іншого – виникає загроза використання особистої інформації у незаконних цілях.

Про те, як це може відобразитися на житті військовозобов’язаних українців, про плюси та мінуси нововведень розповів адвокат Станіслав Ліфлянчик, повідомляє Інформатор.

Верховна Рада України прийняла законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку обробки та використання даних в державних реєстрах для військового обліку та набуття статусу ветерана війни під час дії воєнного стану» (№10062). Що він змінить?

Людей припинять ловити на вулицях

Адвокат припускає припускає, що реєстр військовохобов’язаних буде створено на базі системи «Оберіг». Зауважує, що зараз ця система наповнюється вручну. Люди беруть ті архіви, які у них є і просто вбивають у систему. Плюс до цього – коли людей ловлять на вулиці, у транспорті, у спортзалах тощо – це також додають до системи «Оберіг». Хоча коли додають, а коли й ні, бо не у всіх військових на вулиці є доступ до цієї системи. Проблема у тому, що ТЦК нема з чим працювати.

Коли людині потрібно оформити статус «Учасник бойових дій», документи про те, що він проходив службу, про те, що змінилися його життєві обставини, актові записи, місце проживання – а це все стосується ТЦК – знов стає проблема, бо про це потрібно повідомляти «вручну». Писати заяву, йти до ТЦК, подавати і так далі, або надсилати поштою – зараз так модно.

«Наразі ці проблеми начебто вирішили. ТЦК отримує можливість доступу до інших реєстрів, наприклад, податкової, прав власності, міграційної служби та інших, з яких вони зможуть отримувати актуальні данні відносно якогось життєвого статусу громадянина. Наприклад, людина зареєстрована в Одесі, а проживає у Києві чи Львові. В цьому випадку ТЦК зможе встановити, де він працює, яку зарплату отримує, де безпосередньо знаходиться – тому, що, якщо він фізично працює у Львові, то й знаходиться там. Можуть з’ясувати його адресу, квартиру чи будинок і так далі. Таким чином, використовуючи логіку, ТЦК зможуть знаходити людей, які їх цікавлять», – зазначає Станіслав Ліфлянчик.

Існують люди, які займаються діяльністю, пов’язаною із військовою, яка цікавить армію. Чи вони є офіцерами. Знов-таки можна знайти людину, узнати, чим вона займається, яке у нього звання і таке інше. 

Таким чином відпадає необхідність займатися ловлею людей під час операцій «Бусік», «Рестран», «Спортзал» і інших. Більше не потрібно перестрічати громадянина, «витрушувати» з нього документи, кудись його відводити та «кошмарити» для того, щоб зібрати всю цю інформацію. Тепер вони зможуть все зібрати, не підводячись зі стільця – маючи доступ практично до всіх реєстрів, які у нас існують, та особистих даних.

«Другий момент: ТЦК дозволяються збір та зберігання особистих даних – те, що до сьогодні становило правову колізію. Вони начебто збирали особисті дані, але не були суб’єктом зберігання цих даних. Зараз вони становляться такими і можуть на законних основах збирати дані, десь запитувати. Наприклад, ТЦК бажає запитати у податкової інформацію про людину, де він працює. А там відповідають: вибачте, але це особисті дані, повідомляти які ми вам не маємо права. Тепер ТЦК є суб’єктом, який має право збирати таку інформацію. Але тепер їм вже непотрібно подавати запит до податкової, бо вони мають доступ до того самого реєстру», – підкреслює адвокат. 

Статус УБД – не виходячи з кабінету

В Україні існує велика проблема зі строками та порядком отримання статусу УБД. Коли хлопці та дівчати відвоювали, побували на «нулі», а їм місяцями чи роками на надають статусу УБД. А то й зовсім відмовляють. І завжди ці відмови пов’язані з тим, що то «довідку не надав», то «не довів якісь обставини», то «не можуть отримати інформацію» і так далі.

Проблема у тому, що весь оборот, який відбувається – паперовий. Поки щось направлять до підрозділу, поки звідти їм дадуть якусь відповідь. Ще добре, якщо ця частина досі існує. Бо буває, що підрозділи попали за лінію фронту чи опинилися в інших подібних обставинах.

«В цю базу будуть вноситися все дані: наприклад, коли людина була мобілізована, до якої учбової частини направлена, коли закінчила навчання, до якої частини була розподілена, де проходила службу, чи приймала участь у бойових діях і так далі. Все це буде фіксуватися у автоматичному режимі. Так само, як і наказ про те, що людину кудись направляють», – зауважує Станіслав Ліфлянчик.

На його думку, це спростить процес отримання статусу УБД. Людині буде достатньо у кабінеті військовозобов’язаного подати заяву. А потім на цю заяву отримати відповідь, що він учасник бойових дій і отримати цей статус. Це повинно вирішити багато проблем воїнів.

«В цю базу будуть вноситися все дані: наприклад, коли людина була мобілізована, до якої учбової частини направлена, коли закінчила навчання, до якої частини була розподілена, де проходила службу, чи приймала участь у бойових діях і так далі. Все це буде фіксуватися у автоматичному режимі. Так само, як і наказ про те, що людину кудись направляють», – зауважує Станіслав Ліфлянчик.

На його думку, це спростить процес отримання статусу УБД. Людині буде достатньо у кабінеті військовозобов’язаного подати заяву. А потім на цю заяву отримати відповідь, що він учасник бойових дій і отримати цей статус. Це повинно вирішити багато проблем воїнів.

Всі ці законодавчі новації досить позитивні. Чимало українців із недовірою ставиться до ТЦК, не бажають до них йти. Люди наслухалися історій про те, що нібито хватають громадян, скручують їм руки, насильно тримають без їжі, або відразу направляють на передову. Через це ТЦК не можуть поповняти інформацію. Тепер їм достатньо буде працювати просто з реєстрами. І вони нарешті залишать громадян у спокої. Люди будуть отримувати повістки тоді, коли дійсно зацікавлять ТЦК. Ніяких уточнень військових облікових даних вже не буде потрібно – вони це зможуть робити самі. І це повинно спростити життя. 

Особисті дані можуть пустити з молотка

Але, на думку адвоката, нововведення мають і підводні камені. Вже є чимало випадків, коли дані з електронних реєстрів ходили наліво. Наприклад, коли продали бази Приватбанку та Invitro, коли влізли до Дії та вкрали якісь дані і так далі. Маємо таку проблему.

Станіслав Ліфлянчик займається багатьма справами, пов’язаними із віджиманням квартир. Коли перереєструють права власності на житло. Це відбувається через те, що хтось отримує доступ до архіву БТІ та електронний реєстр прав власності. Витягує звідти електронні документи. І далі на їх основі перереєструє право власності.

«А тут у нас ситуація ще гірша. Сьогодні реєстрами займаються люди, яких призначили – посадові особи, які несуть відповідальність, ризикують втратити робоче місце. Вони проходили відповідне навчання, відповідають морально-етичним вимогам і таким іншим. Цим у значній мірі мінімізуються ризики. Але з ТЦК не був би таким впевненим. Туди потрапляють всякі люди, які практично не перевіряються. Мобілізація та служба у нас примусові. Людина, яка туди потрапила й сидить, може почати якісь «движухи». І не виключаю, що дані з цього реєстру можуть розкрадатися направо та наліво. Це реально можливо. І це людський фактор. Надати доступ до реєстру всім, хто знаходиться в ТЦК, вважаю величезною помилкою», – акцентує адвокат.

Він впевнений, що повинне бути якесь обмежене коло осіб, яким надано право доступу до особистих даних. Які за витік інформації несуть особисту відповідальність аж до кримінальної. Чи буде це впроваджено – невідомо.

Станіслав Ліфлянчик підкреслює, що в Україні зараз формується достатньо потужний реєстр, аналога якому у нас зараз немає. Він об’єднає всі реєстри у цілому. В то же час слід згадати хакерські атаки, які відбувалися на Україну. Адвокат застерігає, що вони можуть бути направлені й на цей реєстр – наприклад, для того, щоб викрасти дані на військовослужбовців, які знаходяться у полоні. Або рідних військових на окупованих територіях тощо. Тому важливим є питання, наскільки та як буде захищений цей надпотужний реєстр.

Військовим розв’язали руки

В Міністерстві оборони переконані, що це розблокує цифровізацію української армії та дозволить їй діяти більш мобільно та ефективно як на полі бою, так і в тилу. 

«Реалізація положень законопроекту сприятиме швидкому збору, обробці та використанню військових даних, а також нарешті переведе послуги та процеси для військовослужбовців у зручний цифровий формат», – запевняють в Міноборони. 

В МО додають, що таким чином отримують можливість посилити кіберзахист та право розміщувати свої ІТ-системи у військових хмарних сховищах країн-членів НАТО. Завдяки чому буде: 

вивільнено засоби ППО, які захищають національні дата-центри від постійних ракетних обстрілів;прискориться та розшириться доступ Сил оборони до розвідданих союзників;прискориться розробка та розгортання нових бойових систем та електронних сервісів для війська;посилиться захист даних від кібератак ворога тощо.

«Водночас законопроект передбачає удосконалення реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, зокрема, в частині налагодження взаємодії між реєстрами, використання даних щодо військового обліку тощо. Документ також запроваджує можливість створення і використання цифрового військового-облікового документа (сертифіката)», – підкреслюють в Міноборони.

А ще буде створено реєстр військовослужбовців ЗСУ та Державної служби спеціального транспорту, який дозволить забезпечити надання онлайн-послуг військовослужбовцям. Буде створено портал електронних послуг для військовослужбовців та військовозобов’язаних. Наприклад, з’явиться можливість надання статусу УБД онлайн, офлайн та автоматично при наявності необхідних даних у системі. 

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *