Новини

Поради від психолога як адвокату впоратися з тривожністю

Адвокатська діяльність в умовах війни передбачає високе емоційне навантаження, постійний стрес і невизначеність. Тривожність стає супутником багатьох правників, впливаючи на концентрацію, ухвалення рішень і загальне самопочуття. Як розпізнати тривожний стан, навчитися з ним працювати та розвинути психологічну стійкість?

В рамках проекту «Підтримка ментального здоров’я українських адвокатів під час війни» Національна асоціація адвокатів України за підтримки Міжнародної асоціації юристів провела вебінар на тему «Тривожність – пандемія сучасності?».

Спікеркою виступила психологиня та гештальт-терапевтка Марія Мельничук, яка розповіла про природу тривоги, її вплив на організм та способи боротьби з нею.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Тривога — це більше, ніж просто відчуття дискомфорту. Це базовий механізм виживання, який сигналізує про небезпеку та змушує організм мобілізувати всі ресурси для захисту. Саме тому під час тривоги ми відчуваємо прискорене серцебиття та пітливість, поверхневе дихання та брак повітря, розгубленість або, навпаки, підвищену концентрацію, потребу відвідати туалет. Також цей стан часто супроводжується неконтрольованим потоком тривожних думок.

За словами М. Мельничук, під впливом стресу у мозку зменшується гіпокамп (відповідає за навчання та пам’ять) і збільшується мигдалевидне тіло (відповідає за страх і тривогу). Водночас виснажується дофамінова система, що може призвести до депресії та втрати здатності до самоконтролю.

Психологиня виокремила кілька основних типів тривожних розладів:

панічний розлад — напади сильного страху та паніки без очевидних причин;обсесивно-компульсивний розлад — нав’язливі думки та дії, які складно контролювати;генералізований тривожний розлад — постійне почуття напруги без реальних загроз;розлад тривоги за здоров’я — нав’язливі думки про хвороби та власний стан;соціальна фобія — страх спілкування та публічних виступів.

Фахівчиня радить працювати з тривогою на трьох рівнях:

Когнітивний. Записуйте тривожні думки, аналізуйте їхню обґрунтованість та перевіряйте реальність загроз.Емоційний. Використовуйте техніки заземлення (наприклад, описуйте навколишні предмети), виконуйте дихальні вправи, приймайте свої емоції без осуду.Поведінковий. Виділіть час для тривоги (наприклад, 15 хвилин на день), складайте список завдань та поступово долайте страхи через експозиційну терапію.

Головний захист від тривоги — це розвиток резильєнтності, тобто психологічної стійкості. Для цього, радить психологиня, потрібно зосередитися на тому, що справді важливо, приймати власні емоції та проявляти емпатію до інших, розвивати самооцінку та формувати власну життєву філософію, приділяти час турботі про себе та знаходити приводи для вдячності.

Також учасники вебінару отримали добірку корисних ресурсів, які допоможуть краще зрозуміти природу тривоги та навчитися з нею працювати.

Вебінар викликав жвавий інтерес серед адвокатів, які ділилися власним досвідом. Захід став черговим кроком у реалізації проєкту НААУ з підтримки ментального здоров’я адвокатів та надав учасникам практичні інструменти для подолання тривожності у повсякденному житті. НААУ продовжить реалізацію програм із підтримки ментального здоров’я адвокатів, створюючи безпечний простір для подолання стресу та тривожності.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *