Європейський суд з прав людини ухвалив рішення щодо позовів про бездіяльність держави під час подій в Одесі 2 травня 2014 року, коли у місті відбулися зіткнення між проросійськими та проукраїнськими активістами. Зокрема, ЄСПЛ визнав порушення з боку України та вирішив, що держава має виплатити компенсації.
Рішення оприлюднено на сайті суду.
Було подано 7 заяв, 25 заявників того дня втратили своїх найближчих родичів – або під час зіткнень, або в результаті пожежі у Будинку профспілок. Ще троє заявників самі пережили пожежі з різними тілесними ушкодженнями. Водночас як зазначили у ЄСПЛ, серед родичів заявників, які загинули того дня, були як прихильники, так і противники Майдану, а «також, можливо, прості перехожі».
«У цій справі Європейський суд з прав людини одноголосно постановив, що мали місце порушення статті 2 (право на життя/розслідування) Європейської конвенції з прав людини через те, що відповідні органи влади не зробили всього, що від них можна було розумно очікувати, для запобігання насильству в Одесі 2 травня 2014 року, припинення насильства після його початку, забезпечення своєчасних заходів з порятунку людей, які опинилися у вогні, а також ініціювати та провести ефективне розслідування цих подій; та порушення статті 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя) щодо одного заявника (заява № 39553/16) щодо затримки з передачею тіла її батька для поховання», – йдеться у рішенні.
Водночас суд визнав, що події в Одесі 2 травня 2014 року значною мірою викликані російською пропагандою. Зокрема, у рішенні кілька разів вказується, що в першу чергу у сутичках та наслідках винна РФ та її діяльність щодо дестабілізації України.
«Невиправданій хвилі насильства передувало постійне поширення агресивної та емоційно забарвленої дезінформації та пропаганди про нову українську владу та прихильників Майдану від російської влади та медіа», – вказано у рішенні.
Також ЄСПЛ звернув увагу, що немало одеських посадовців, які відповідальні за порушення з боку Української держави, згодом втекли до Росії, отримали громадянство країни-агресорки та навіть змогли зробити там кар’єру на фоні повномасштабного вторгнення в Україну.
Попри це Суд вирішив, що вищевказане не знімає відповідальності з України. Водночас у ЄСПЛ заявили, що після 2 травня 2014 року Україна не намагалася добросовісно посадовців, наслідком чиїх дій стали людські жертви.
«Суд також вважає, що розслідування не було незалежним. Враховуючи докази співучасті міліції у масових заворушеннях 2 травня 2014 року, розслідування в цілому повинно було проводитися повністю незалежним від міліції органом. Цього не було зроблено. Розслідуванню дій пожежної служби також бракувало інституційної та практичної незалежності на інституційному та практичному рівнях. Суд зазначив, однак, що твердження про відсутність неупередженості в розслідуванні було необґрунтованим. Влада не була більш ретельною у розслідуванні смертей промайданівських активістів, ніж у розслідуванні смертей антимайданівців. Крім того, широка критика Суду щодо розслідування подій 2 травня 2014 року стосувалася всіх заявників, незалежно від їхніх політичних поглядів чи поглядів їхніх загиблих родичів», – йдеться у рішенні.
На думку Суду тодішні одеські правоохоронці не зробили нічого для запобігання нападу на активістів. Зокрема, як вказано у рішенні, вони проігнорували численні оперативні дані про підготовку безладів. Водночас Суд вважає доведеним, що «доправлення пожежних машин на місце пожежі було навмисно затримане на 40 хвилин, а поліція не втрутилася, щоб допомогти евакуювати людей» з Будинку профспілок.
При цьому ЄСПЛ визнав, що місцева влада, прикриваючись прибиранням, свідомо знищувала докази на місці подій. Суд зазначив, що «основний обов’язок влади полягав у тому, аби робити все можливе, для запобігання ризику насильства». Однак у рішенні вказали на те, що попри ослабленість української влади на фоні російської агресії у Криму та Донецькій і Луганській областях, держава не була позбавлена можливості діяти.
Згідно з рішенням Суду, Україна має виплатити по 15 тисяч євро компенсації родичам кожного із загиблих, по 12 тисяч – трьом позивачам, які вижили, але зазнали серйозних опіків. Найвищу компенсацію, 17 тисяч євро, отримає донька Михайла В’ячеславова, який загинув у Будинку профспілок.
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.