Новини

Про судову практику щодо прав і обов’язків військовослужбовців суддя ВС Ольга Ступак

Суддя-спікерка ВП ВС Ольга Ступак нагадала, що збройна агресія рф почалася ще у 2014 році. Це має значення, оскільки законодавець вже з того часу вносив відповідні зміни стосовно правового регулювання, зокрема, цивільних відносин з кредитування осіб, призваних чи мобілізованих на військову службу. Вона зазначила, що спори, які виникають із кредитних правовідносин, – найбільша категорія справ на сьогодні, пов’язана з військовослужбовцями.

Про це повідомляє Судова влада.

Зокрема, Ольга Ступак звернула увагу на постанову КЦС ВС від 4 вересня 2024 року у справі № 426/4264/19 щодо нарахування штрафів, пені та відсотків за користування кредитом. У цій справі Суд зазначив, що відповідно до п. 15 ст. 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовцям з початку і до закінчення особливого періоду, а резервістам та військовозобов’язаним – з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності, у тому числі банками та фізичними особами, а також проценти за користування кредитом не нараховуються.

Також доповідачка проаналізувала постанову КЦС ВС від 28 жовтня 2020 року у справі № 749/298/19, у якій ішлося про нарахування військовослужбовцю процентів на підставі ст. 625 ЦК України.

Розповіла Ольга Ступак і про категорію спорів щодо встановлення факту, що має юридичне значення. Йшлося про встановлення факту смерті та оголошення особи померлою відповідно до ст. 317 ЦПК України. Суддя нагадала, що згідно із цією статтею заяву про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, можуть подати члени сім’ї померлого, їхні представники або інші заінтересовані особи.

В аспекті цього питання спікерка зупинилася на постанові ВП ВС від 11 грудня 2024 року у справі № 755/11021/22. У цій справі мати звернулася із заявою, в якій просила оголосити її сина померлим, посилаючись на те, що після початку збройної агресії рф він підписав контракт добровольця територіальної оборони та ніс службу на території ТРЦ «Ретровіль», по якому збройні сили рф завдали ракетного удару, унаслідок чого її син загинув.

ВП ВС сформулювала висновки про те, що з урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою не раніше спливу шести місяців від дня закінчення активних бойових дій на місці ймовірної загибелі фізичної особи або від дня настання події, за якої відбулася загибель фізичної особи, якщо така подія хоча і є наслідком воєнних дій, проте сталася не на території ведення активних бойових дій.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *