Новини

Адвокат Стеценко про те, як діяти військовозобов’язаним, які отримають повістку поштою, і як перевірити чи повістка справжня

Адвокат Андрій Стеценко, що спеціалізується, зокрема, і на питаннях мобілізації та керує офісом юридичної компанії «Ріяко та партнери», розповів про механізм надсилання повісток Укрпоштою. Адвокат поділився рекомендаціями, як діяти військовозобов’язаним, які отримають повістку в такий спосіб, і як перевірити, чи справжню повістку надіслали поштою.   

Про це повідомляє “Накипіло”.

Адвокат Андрій Стеценко сказав, що у своїй практиці наразі не стикався з повістками, які його клієнти отримували б Укрпоштою.

«Я можу робити висновок саме щодо Харківщини й Харкова, де ми працюємо. Наразі про такі повістки ми чули тільки із засобів масової інформації та соцмереж. Жоден із наших клієнтів іще не отримав її», — зазначив юрист.

Які бувають види повісток:

повістки з уточнення даних: людину запрошують до місцевого територіального центру комплектування для оновлення анкетних даних і військово-облікових документів;

повістки для проходження військово-лікарняної комісії: ВЛК вирішує, чи придатна людина до військової служби;

повістки з мобілізаційним розпорядженням.

Адвокат Андрій Стеценко припустив, що Укрпошта навряд чи надсилатиме мобілізаційні розпорядження.

Законність підстав для відправлення повісток Укрпоштою передбачено постановою КМУ

Від 16 травня 2024 року діє постанова Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», у якій докладно описано процес мобілізації в Україні. У цьому документі йдеться і про вручення повісток.

«У цій постанові дано пояснення, як саме це має відбуватися. Але ви ж розумієте, що є теорія, а є практика. І попри те, що ми ретельно вивчили цей документ, я досі не розумію, як це реалізовуватиме Укрпошта», — зізнався пан Стеценко.

Зокрема, юрист наголосив на тому, що під час надсилання повісток таким способом може виникнути чимало нюансів. Зокрема, людина, якій надсилають повістку, може мешкати не за адресою прописки. Або ж лист може просто загубитися через людський фактор.

«Ми розуміємо, що ТЦК, як і інші державні структури в нашій країні, дуже часто працюють не на результат, а на виконання певних показників. Так і в ситуації з розсилкою повісток», — пояснив адвокат.  

Як довести, що повістку не надіслали вчасно

Юрист, спираючись на власний досвід, сказав, що часто самі працівники ТЦК не знають, як правильно діяти в тій чи тій ситуації.

У разі, коли повістку не надіслали вчасно, Андрій Стеценко порадив військовозобов’язаному офіційно повідомити про це ТЦК. Для цього юрист порекомендував надіслати лист, у якому докладно все описати, зазначивши дату отримання повістки. Так само потрібно діяти, коли людина була хвора й не мала змоги отримати листа.

«На щастя, ми живемо в цифровому світі. Чи не кожен має гаджети, у кожного в телефоні є камера, і він може все зафіксувати. У випадку з ТЦК дуже часто відбувається боротьба з вітряними млинами. Коли ти приходиш і намагаєшся довести свою думку, іноді військовослужбовці не чують тебе», — розповів адвокат.

Як перевірити, чи справжня повістка

На повістці повинні бути реквізити (прізвище людини, якій її надіслали).

Повістка — це певний бланк (однак навіть у Харкові в різних ТЦК різні бланки); тобто вони містять одну інформацію, але візуально мають зовсім різний вигляд: в одному військкоматі це вертикальна повістка, в іншому може бути горизонтальна;

Під час перевірки QR-коду на повістці за допомогою застосунку «Резерв+» має підтягуватися інформація, на чиє ім’я її виписано й ким підписано.

Скільки часу дають на те, щоб людина прийшла на пошту по повістку та згодом з’явилася у ТЦК

Після отримання повістки військовозобов’язаний має 14 днів, щоби звернутися до ТЦК.

«Надалі виникає інше питання. Якщо людина за цей час не з’явилася у ТЦК, то за якою адресою надсилатимуть постанову про притягнення до відповідальності? Немає ще механізму цього. І для юристів, і для адвокатів це поле для праці. Тому що до кожної коми можна ставити запитання», — поділився своїми міркуваннями адвокат.

Коли людина бачить, що в ТЦК порушують її права, вона може повідомити про це керівника ТЦК. Коли ж це не дає результату, варто звернутися по допомогу до юриста.

Які наслідки чекають тих людей, які ігноруватимуть повістки

Стосовно особи, яка вчасно не з’явилася до ТЦК, складатимуть постанову про адміністративне правопорушення, що передбачає накладання штрафу.

Якщо людина проігнорує постанову про адміністративне правопорушення, юристи ТЦК відправлять матеріали до поліції для вирішення питання про внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *