Новини

Строки обмежувальних заходів у виді проходження програми для кривдників визначаються КК, що узгоджується з нормами ЗУ “Про запобігання та протидію домашньому насильству”

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій

місцевий суд, з яким погодився суд апеляційної інстанції, визнав винуватою та засудив особу за ст. 126 1 КК. Згідно із ст. 91 1 КК поклав на особу обов’язок пройти програму для кривдників.

У касаційній скарзі прокурор стверджує, що судом безпідставно застосовано норму ч. 3 ст. 91-1 КК, оскільки при визначенні строку, на який на засудженого покладено обов’язок проходження програми для кривдників, суд мав керуватися ЗУ «Про запобігання і протидію домашньому насильству».

Обґрунтування позиції ККС

КС вказує, що судом першої інстанції було правильно застосовано норми ст. 91 1 КК та покладено обов’язок пройти програму для кривдників протягом 2 місяців, тобто в межах строку, визначеного КК.

Відповідно до приписів ст. 91 1 КК, в інтересах потерпілого від злочину, пов’язаного з домашнім насильством, одночасно з призначенням покарання, не пов’язаного з позбавленням волі, або звільненням з підстав, передбачених цим Кодексом, від кримінальної відповідальності чи покарання, суд може застосувати до особи, яка вчинила домашнє насильство, один або декілька
обмежувальних заходів, відповідно до якого (яких) на засудженого можуть бути
покладені ряд обов’язків, у тому числі направлення для проходження програми для кривдників.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 91 1 КК заходи, передбачені частиною першою цієї статті, можуть застосовуватися на строк від одного до трьох місяців і за потреби можуть бути продовжені на визначений судом строк, але не більше як на 12 місяців.

Згідно з п. 10 ст. 26 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству» у разі порушення кримінального провадження у зв’язку з вчиненням домашнього насильства перелік заходів щодо тимчасового обмеження прав або покладення обов’язків на особу, яка підозрюється, обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, пов’язаного з домашнім насильством, або визнана винною у його вчиненні, а також порядок застосування таких заходів визначаються КК та КПК.

Оскільки в цьому випадку кримінально-правовими наслідками діяння обвинуваченого є покладення на нього судом обмежувальних заходів у виді
проходження програми для кривдників, то вони мають визначатися КК.

Постанова колегії суддів Другої судової палати ККС ВС від 25.06.2024 у справі №167/871/23 (провадження № 51-958км24) https://reyestr.court.gov.ua/Review/120029824

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.

.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *